Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

KISIRLAŞTIRMA OPERASYONU

 

 Kısırlaştırma operasyonu erkeklerde kastrasyon dişilerde ise ovariohisterektomi diye adlandırdığımız cerrahi operasyonlar bütünüdür. Kedi ve köpeklerde kısırlaştırma aşağı-yukarı aynı şekilde uygulanmaktadır. Kastrasyon erkeklerin testislerinin testis torbasından çıkartılması olayıdır. Ovariohisterektomi ise dişilerin yumurtalık ve rahiminin çıkartılması olayıdır. Peki kısırlaştırma nasıl yapılır?

   Dişilerde kısırlaştırma yapılacak bölgedeki tüyler traşlanır. Daha sonra operasyon bölgesi tıbbi sabunla (scrub) yıkanır ve kurulanır. Akabinde alkol ve dezenfektan ile bakterilerden temizlenir. Bu işlemlerin ardından steril operasyon bezi örtülür. Tekrar alkol yıkaması yapılır ve küçük bir kesi (ensizyon ) uygulanır. Bu işlemlerin ardından yumurtalık ve rahim çıkarılır. Sonrasında kas dokusu, deri altı bağ dokusu ve deri kendiliğinden emilebilen ipler ile dikilir. Yaklaşık olarak yaranın kapanması 10-14 gün sürer ve gerekiyor ise dikişler alınır.

  Erkeklerde ise aynı işlem testis torbasına uygulanır ve testisler çıkartılır. Farklı olarak erkek kedilerde testis torbasına dikiş uygulanmamaktadır. 

Kısırlaştırma ücreti ne kadar?

Kısırlaştırma fiyatı erkek ve dişilerde farklılıklar göstermektedir. Dişi operasyonları erkek operasyonlarına göre biraz daha komplike olduğu için biraz daha fazladır. Operasyon ücreti Beylikdüzü veteriner kliniği : Liva veteriner kliniğinde İstanbul Veteriner Hekimler Odasının belirlemiş olduğu fiyat geçerlidir.